24 Mayıs 2011 Salı

MANTARLI VE MISIRLI ZEYTİNYAĞLI FASULYE


Bak yine geldi bahar.. Uzun uzun pencerelerden bakıp da beklemiştik oğlumla baharı. Şimdi her gün parka gidiyoruz onunla. Bazen günde iki kez.. Geçen bahar sadece salıncakta sallanarak vakit geçiren oğluma bu bahar salıncaklar dar gelir oldu. Parkın en uzun, en büyük kaydıraklarından bile hiç yardım almadan hooppp diye atıveriyo kendini. Kamyonuna kum doldurup doldurup boşaltıyo. Kendine yeni yeni arkadaşlar buluyo. Evde beni bir an olsun gözünün önünden ayırmayan, nereye gitsem peşimden koşan o çocuk, beni tamemen unutup gidiyo.. O, o kadar çok mutlu ki tarifi imkansız. Gerçi bu durum kendi hayatını kurmak üzere bir gün beni bırakıp gideceği günü düşündürmeye başlasa da ben de çok mutluyum. Kendisi henüz 2 yaşına bile girmedi ama ben böyle şeyler düşünmeye başladım bile. Büyüdüğünü izlemek hem çok güzel hem hüzünlü. Annelik böyle bir şeymiş işte onu anladım. Her an sulu sulu gözlerle dolaşan bir insana dönüştüm. Ya ada insanüstü bir yaratık. Ve hiçbir zaman eski halime dönemeyeceğimi biliyorum. Ben şu duyguyu az biraz bir kenara kaldırıyım olmuyor, olmayacak. Çok yorucu bir duygu yoğunluğu bu. Ama güzel, çok güzel her şeye rağmen.. Ve Allah ömür verdikçe her an böyle “anne” halimle var olacağım. Bunu bilmek de çok güzel…

Bu zeytinyağlı fasulye yemeğini de oğlum için yapmıştım :) Daha çok malzemeli, besleyici  ve çok lezzetli. Size de afiyet olsun şimdiden.

1\2 kg taze fasulye
1\2 çay bardağı zeytinyağı
2 adet orta boy domates
1 adet orta boy havuç
1 adet kuru soğan
1 çorba kaşığı toz şeker
1 diş sarımsak
1\2 su bardağı mantar
1 kahve fincanı mısır
Tuz

Taze fasulyeler yıkayıp ayıklayın ve tencereye dizin. Üzerine zeytinyağı gezdirin. Kabukları soyulmuş ve dörde bölünmüş domates, küp küp doğranmış soğan, kıyılmış sarımsak, zarları soyulmuş mantar, doğranmış havuç, toz şeker ve tuzu ekleyin. Kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olarak sebzeleri kendi suyuyla pişirin. Tencereyi ocaktan almaya yakın mısırı ekleyin ve 5 dakika daha pişirin. Soğuduktan sonra servis yapın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder