16 Şubat 2011 Çarşamba

AŞURE

Son aylarda hayatımı tanımlamam gerekirse tam anlamıyla ‘aşure’ gibi derim. Çok karışık, çok yoğun ve fakat tatlı… Biraz huzur dinginlik gördük mü canımız hep hareketlilik,yoğunluk çekmez mi? Benim de öyle oldu işte. Evde canım oğlumla huşu içinde vakit geçirirken, ikinci bir üniversite hevesine kapıldım, tam onu bitirmişken, yeni bir meslek ediniyim kendime dedim. “Eski gazeteciden öğretmen olur mu?” dedim. “Evet, evet olur; hem de çok güzel olur” dedim. Ve yaşım 30 olmuş falan demeden atıldım bu maceraya da son sürat. Şimdi bu macerada akıntıya karşı kürek çekiyorum. Zira 1.5 yaşında bir bebekle birlikte tam konsantre ders çalışmam ve formasyon eğitimini başarıyla bitirmem gerekiyor. Ki bunun ardından bu yaşıma kadar girdiğim en zorlu sınav olan KPSS sınavını ( 7 sene evvel amaçsız bir şekilde girip sonucundan çok memnun kalmadığım bir sınavdır kendisi ) başarmam ve ardından öğretmen olarak atanmayı beklemem gibi aşamalarına ayrıntısıyla değinmiyorum. Ama sonuç olarak ben bu yola baş koydum mu; koydum. E o zaman sonucun olumlu olmaması gibi bir ihtimal yok. Çünkü şimdiye kadar bu hep böyle oldu. Şimdi de böyle olacak. Eveeett evrene olumlu mesajlarımızı ilettik :)Şimdi bu olumlu elektriğin bize geri dönmesini beklerken gelelim aşureye. Eğer siz de benim gibi aşure yemek için aşure ayını beklemeyenlerdenseniz aşağıdaki tarifi bir ara denemenizini öneriyorum. Tarif kayınvalideme ait. Birlikte yaptık ve yedik. Ben dahil tüm ev ahalisi tarafından çok beğenildi. Öyle ki herkes kendinden geçtiği için kimse kaç kase yediğini hatırlamıyor :)

Aşure

1/2 kg buğday

1’er kase nohut ve kurufasulye ( yaklaşık 200’er gram)

1 küçük kutu konserve mısır

1’er kase kuru üzüm ve kuru kayısı

1 kg’dan az toz şeker ( yaklaşık 900 gr)

1 çay bardağı süt

1 portakalın kabuğu

5-6 adet karafil

Üzeri için;

Dövülmüş ceviz

Kuş üzümü

Dolmalık fıstık

Nar taneleri

Tarçın

Nohut, fasulye ve buğdayı bir gece önceden ıslatın ( yani bu demek oluyor ki hepsini ayrı ayrı tencelerde üzerlerini biraz geçecek kadar su ekleyerek, bekletin) Kuru meyveleri de sabahtan suya koyun.

Nohut ve fasulyeleri yumuşayıncaya kadar haşlayın. Buğdayları devamlı karıştırarak suyla özdeşleşmesini sağlamak amacıyla hafif hafif ezerek 3 saate yakın pişirin. Kabukları soyulmuş nohut ve fasulyeleri ile suyu süzülmüş mısırları ekleyin. 15-20 dakika sonra kuru meyveleri de içinde beklettiğiniz suyu ile birlikte, ayrı bir kapta 1 portakalın kabuğunu da az suda kaynatıp kabukların acılığını aldıktan sonra tencereye katın. Karanfilleri az suda kaynatıp sadece suyunu tencereye ekleyin. 1 çay bardağı sütü ekleyip 1-2 dk sonra da şekeri ilave edin. Bir iki taşım kaynadıktan sonra tencereyi ateşten alın. Sıcakken kaselere servis yapıp, üzerini süsleyin.

Not 1: Bütün kaseler bitmeden birkaç kare almaya çalıştım fakat o birkaç kare de aceleye geldiği için kötü oldu. En iyisini seçtim. Siz bu görüntünün üzerine 10 katın öyle hayal edin aşureyi :)

Not 2: Aşurenin üzerine serpiştireceğiniz fıstıkları az yağda az biraz kavurun. Lezzeti çok daha iyi oluyor..

Not 3: Süt aşurenin renginin koyu olmaması için..

Not 4: Aşurenin kıvamı konusunda endişelenmeyin. Baktınız tutmayacak sıcak su ekleyip biraz daha kaynatın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder